Přeskočit na obsah »

Polarizace a výhody polarizačních brýlí

Jak vzniká polarizace?

Jak jistě víte tak denní světlo se prostorem šíří ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí.  K polarizaci dochází, když se paprsek odrazí od lesklé nekovové plochy jako je sklo nebo například vodní hladina. Odražený paprsek se tak stane polarizovaným světlem, neboli světlem jehož vlny se pohybují pouze ve dvou rovinách a to v rovině horizontální a rovině vertikální. Pro naše oči je užitečné právě vertikálně polarizované světlo protože nám umožní vidět kontrasty a barvy. Kdežto horizontálně polarizované světlo vytváří ono velice nepříjemné oslnění a optický šum. A z tohoto důvodu přichází na scénu polarizační filtr, aby odstranil tolik nepříjemné oslnění horizontálně polarizovaným světlem.


 

  

 

Princip polarizačních brýlí 

Princip polarizačních brýlí je tedy celkem prostý a proto brýle s polarizačním filtrem (polarizační brýle) propouštějí pouze pozitivní vertikální vlnění, a proto je přes tyto brýle vidění pohodlné, kontrastní a bez nepříjemného oslnění.  Ty to brýle v kombinaci s kvalitním UV filtrem zajištují očím kvalitní ochranu proti slunečnímu záření. S polarizačními brýlemi vidíme neskutečně ostře. Polarizační brýle nám také poskytují citelnou úlevu od únavy očí a vynikající vnímání barev.

 

Využití

Výhody polarizačních slunečních brýlí oceníte v každodenním životě, při sportu i relaxaci nebo řízení auta. Znáte tu situaci, kdy za slunečných dní nevidíte přes svůj odraz ve výloze její obsah? Nebo když ležíte u vody a chcete si číst svůj oblíbený časopis, ale stále nemůžete přijít na správnou polohu časopisu, tak aby Vám samotný časopis do očí nepouštěl nepříjemné odlesky? A co teprve taková cesta autem po dešti kdy se sluneční paprsky odráží od mokré vozovky a vy nevidíte ani na krok? Znáte tyhle situace? V autě je takhle situace velice nebezpečná!

S tímhle vším může být jednou provždy konec. Začněte používat polarizační sluneční brýle a užívejte si slunečních dní naplno.


Výhody polarizačních brýlí:


  • lepší zážitek ze sportu
  • pohltí odrážející se paprsky od vodní hladiny
  • pomůžou při čtení na slunci
  • řízení je bezpečnější

 

 

Takhle to vypadá v autě při použití obyčejných brýlí (vlevo) a brýlí polarizačních (vpravo)                            zdroj: misteroptic.cz

 

 

Představte si, jak při dovolené u vody můžete bez problému sledovat hladinu vody, a žádné odrážející se paprsky vás neoslní. Pokud rádi rybaříte, mohou vám tyto brýle jen pomoci. Díky polarizačním brýlím totiž uvidíte perfektně na splávek a dokonce bez větších problému a mžourání uvidíte i ryby pod hladinou. Právě rybáři si tyhle brýle velice pochvalují. Sportovci jistě ocení rychlejší reakce ve chvílích, když se budou snažit ve vzduchu najít letící míč proti oslňujícímu slunci. Každý tip polarizačních brýlí chrání vaše oči před škodlivým UV zářením.

Těchto situací bychom našli spousty. Pokud jste nějaké situace bez brýlí sami zažili, podělte se o ně a napište nám.