O polarizačních brýlích

 O polarizaci

Zrak je nejdůležitější lidský smysl. Zrak má člověk jen jeden, a proto by měl být co nejlépe chráněn. Zrak bychom měli chránit nejen před fyzickým poškozením, ale také proti různým zářením. A nejde jen o 100% ochranu proti UV záření. Sluneční brýle, které budete nosit, by měly mít schopnost chránit zrak i proti odleskům. Sluneční brýle chránící proti odraženým paprskům musí disponovat takzvanými polarizačními čočkami. Jediná firma, která si vyrábí již několik desetiletí své vlastní polarizační čočky, je firma Polaroid.

 

 

Zde můžete vidět, co se stane s paprskem světla pokud projde polarizačním filtrem.

Zdroj: www.wikipedie.cz

 

 Polarizace slunečních brýlí

Nepolarizované světlo po odrazu na lesklé zrcadlové ploše obvykle získá určitý stupeň polarizace. Tento jev objevil matematik Étienne-Louis Malus v roce 1808. Po tomto vědci byl také pojmenován Malusův zákon. Polarizační brýle využívají tento efekt, aby zredukovali záři z odrazu na horizontálním povrchu. Zejména se tak děje při pozorování cesty vpřed z elevačního úhlu.

 

Podívejte se jak polarizace funguje. Tento obrázek jednoduše znázorňuje odraz slunečního světla od lesklé plochy a jeho následné odfiltrování skrz polarizační filtr brýlí Polaroid.

 

Zdroj: www.bryle.cz

 

 

Na trhu funguje několik desítek značek vyrábějících sluneční brýle. Málokterá z nich chrání kromě UV záření také proti odraženým slunečním paprskům od lesklých povrchů. Při dopadu na lesklý povrch (voda, sníh a sklo) se světlo odráží a stává se polarizovaným. Toto světlo se pak pohybuje ve dvou rovinách: horizontální a vertikální. Nepříjemné oslnění vytváří horizontální světlo. K zabránění horizontální polarizaci oslnění vašich očí slouží polarizační filtr. Ten propouští pouze vertikální vlnění a díky tomu vidíte pohodlně bez rušivého oslnění.


 

Složení polarizační čočky.

 

Zdroj: www.bryle.cz

 

 Výhody polarizačních brýlí

Rádi chodíte po horách a slunečné dny vám nedovolují vychutnat si překrásný pohled na okolí? Pak i pro vás jsou  polarizační sluneční brýle nepostradatelné. Jejich polarizační filtr umožní krásnější a ostřejší výhled. Stejně tak je to i při řízení vozidla, když svítí slunce. Mnohdy nemáte potřebný výhled na silnici, protože jste oslněni slunečním zářením. Pokud použijete kvalitní polarizační brýle, odlesky se zmírní a vaše jízda bude daleko bezpečnější. Nic nebude bránit vašemu jasnému výhledu. U polarizačních brýlí jistě oceníte i další výhody. Zlepší vnímavost barev a únava očí bude minulostí.


 

       

Bez použití polarizovaných brýlí a při použití polarizovaných brýlí. Zdroj: http://www.polarizacnibryle.org/

 

 Jak se jednoduše přesvědčit, že brýle mají opravdu polarizační filtr?

Když dáte dvoje polarizační brýle za sebe, uvidíte přes ně normálně. Změnu zaznamenáte, když jedny pootočíte o 90°. Přes brýle neuvidíte. Při zkřížení dvou polarizačních filtrů přes sebe neprojde čočkami vertikální ani horizontální světlo. Na trhu jsou k dostání i polarizační brýle se samozatmavovacím polarizačním filtrem. Čočka u těchto brýlí reaguje na množství UV záření v okolí. Odstraňuje přebytečné světlo a zlepšuje vnímání barev světelné signalizace. Budete mít nezkreslené vnímání.


 

Zdroj: www.bryle.cz